środa, 27 czerwca 2012

Zabawy blogowe/internetowe

Na ostatnim spotkaniu wspominałam o możliwości przeniesienia na nasz grunt kilku zabaw, które poznałam od czasu założenia bloga. W skrócie je teraz przedstawię, może ktoś będzie miał ochotę w jakiejś uczestniczyć.

Candy

Znane również jako giveaway, słodkości lub rozdawajki. Osoba ogłaszająca zabawę przygotowuje nagrodę - bardzo często jakiś swój produkt - i deklaruje chęć przekazania go nieodpłatnie wybranej/wylosowanej osobie która zgłosi się do zabawy. Warunkiem uczestnictwa w zabawie jest wpisanie komentarza na blogu/facebooku pod postem ogłaszającym zabawę oraz rozreklamowanie jej w środowisku poprzez umieszczenie informacji u siebie na FB albo na blogu. "Gospodynie", które nie chcą jeszcze zakładać swojego osobnego bloga jak najbardziej zachęcam do pisania postów tutaj. Każda taka zabawa ma podany termin zgłaszania, wkrótce po tym terminie następuje wybór/losowanie szczęśliwca i ogłoszenie tego faktu przez organizatora. Poniżej jako przykład idealnie wpasowało się Candy ogłoszone u naszej Mariolki :D

Zapraszam wszystkich do udziału w candy u Decokuferek. Do wygrania przepiękny aniołek jej produkcji! (Zawsze dodajemy link do strony organizatora zabawy oraz zdjęcie reklamowe)

Wyzwania

Wyzwania to po prostu konkursy ogłaszane w różnych miejscach. Z reguły mają jakieś konkretne wytyczne według których należy wykonać pracę, np kolory czy produkt których należy użyć. Wyzwania również mają terminy, i UWAGA! wiekszość wyzwań zawiera klauzulę, że praca ma być nowa, nie publikowana przed ogłoszeniem wyzwania. Nie publikowana znaczy nigdzie w internecie, włączając w to specjalistyczne fora i galerie typu Picassa, Fotosik, Wrzuta, w czasopismach itp. Aby taką pracę zgłosić do wyzwania, trzeba jej zdjęcie umieścić na blogu/w galerii internetowej i zgłosic swój udział na stronie organizatora. Zgłaszanie to może odbywać się na dwa sposoby - tradycyjnie przez komentarz w którym podajemy link do posta ze swoją pracę, albo automatycznie przez tak zwaną "żabkę" - tam klikamy na przycisk z niebieską żabką, też podajemy link, dodatkowo swoją nazwę/imię i adres e-mail (nie jest udostepniany). Najczęściej wymagane jest również umieszczenie informacji o wyzwaniu w notatce ze zgłoszoną pracą - robimy to również poprzez link i obrazek najlepiej. DO WYZWANIA ZGŁASZAMY TYLKO ZDJĘCIE PRACY, samą pracę możemy spożytkować dowolnie.
Poniżej przykłady. Wybrałam wyzwania, w których wszelkie techniki są dozwolone, zapraszam do udziału!:

Wyzwanie owocowe w Szufladzie - zgłoszenia poprzez komentarze

Tęczowe wyzwanie w Świecie Pasji - wyraźnie widać niebieską żabkę :D


Falbanki w Scrap Market - żabka na końcu jest malutka, ale za to od razu widać zdjęcia zgłoszonych prac.Wyróżnienia

Jest to rodzaj nagrody, "medalu", jaką ktoś przekazuje nam aby podkreślić, że nasza strona jest wyjątkowa i bardzo mu się spodobała. W każdym razie taka była początkowa idea, gdzie ktoś poświęcał swój czas i zdolności informatyczno/graficzne aby wyróżnić wybraną osobę. Niestety z czasem niektóre wyróżnienia obrosły dodatkowymi zasadami i warunkami, oraz stały się tak popularne że trochę straciły na znaczeniu.

Łańcuszki

Różnego rodzaju zabawy w "podaj dalej" Czasem jest to rodzaj przechodniego candy - np ktoś oferuje w candy książkę, która bardzo mu się spodobała, ale prosi również, aby po przeczytaniu tę książkę zaoferować w kolejnej zabawie. Innym rodzajem jest zabawa ( nie mogę znaleźć teraz linków) gdzie organizator zobowiązuje się wykonać upominek dla  osoby która napisze komentarz z wybranym numerem, a ta osoba również zobowiązuje się taką zabawę zorganizować po otrzymaniu upominku. Obecnie większość wyróżnień również jest formą łańcuszka. nad tymi zabawami nikt nie ma kontroli i wywiązanie sie ze zobowiązań zależy tylko od dobrej woli kolejnych uczestników.

Wymianki

Zabawy te, podobnie jak wyzwania, mają temat/kolor/ograniczenie i należy wykonać pracę z nimi związaną. Jednak tutaj celem nie jest wygrana, ale zrobienie upominku dla innej osoby, jednocześnie oczekując podobnego upominku dla siebie. W zależności od organizatora takiej zabawy może to być wymiana w parach, losowanie czy łańcuszek typu ja dla Zosi, Zosia dla Jadzi a Jadzia dla mnie. Należy też pamiętać, że nie chodzi o wartość pieniężną danego upominku, ale sentymentalną - bo mam pamiątke/próbkę prac Jadzi, bo specjalnie dla mnie wykonała taki upominek. Aby wziąść udział w takiej zabawie należy organizatorowi zgłosić chęć udziału jak najwcześniej, przygotowac zadana pracę, sfotografować (i wysłać na dowód organizatorowi) i przesłac dalej. Można takie wymianki również organizować "na żywo i chciałbym wam właśnie takie coś zaproponować na następnym spotkaniu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny!